Za rozvoj nemotorovej dopravy

Nachádzate sa tu

Domov

Registrácia do kampne DPNB 2016 odštartovaná

  Od 1. apríla majú Banskobystričania príležitosť zaregistrovať sa do celonárodnej kampane Do práce na bicykli, kde si ich mesto zmeria sily s ďalšími samosprávami Slovenska v dochádzaní do práce na dvoch kolesách. Tradičná súťaž sa zameriava nielen na propagáciu ekologických foriem dopravy medzi verejnosťou, ale upozorní aj na nelichotivú situáciu s bezpečnými trasami pre cyklistov, s ktorých absenciou musia obyvatelia mesta každý deň zápasiť. Registrácia tímov bude ukončená 26. apríla 2016.

  Do súťaže sa môžu zapojiť 2 – 4 členné tímy zamestnancov, ktorí budú v priebehu mesiaca máj jazdiť do práce a z práce na bicykli. Horná hranica počtu tímov z jednej spoločnosti nie je obmedzená, naopak, jedno z ocenení bude patriť organizácii s ich najvyšším počtom. Spolu s ďalšími tisíckami účastníkov z celého Slovenska budú následne súťažiť vo viacerých kategóriách, ako je napr. najvyšší počet najazdených kilometrov či najviac CO2 ušetreného ekologickou formou prepravy v porovnaní s autom. „Každý účastník navyše zadarmo získa súťažné tričko a v prípade, že počas mája absolvuje aspoň 2/3 jázd do práce na bicykli, bude zaradený aj do žrebovania o bicykle a iné zaujímavé ceny,“ vysvetľuje  Andrea Štulajterová, zástupkyňa Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá súťaž aj tento rok zastrešuje.

  V tomto roku napíše kampaň Do práce na bicykli už svoju piatu kapitolu. V súčasnosti celoslovenská súťaž sa pritom zrodila práve v meste pod Urpínom, kde v roku 2012 vyrazilo prvýkrát do ulíc 104 cyklistov v 35 tímoch. Minulý rok to už bolo viac než 300 súťažiacich v takmer sto tímoch a usporiadatelia veria, že tento ročník bude ešte úspešnejší. „Prispieť by k tomu mala aj elektronická forma registrácie a evidencie najazdených kilometrov. Súťažiaci tak budú môcť vkladať informácie o svojich cestách do práce a z práce veľmi jednoducho – cez vlastné konto, ktoré si vytvoria na stránke www.dopracenabicykli.eu,“ hovorí Štulajterová. Práve moderná evidencia štatistík cez web je jednou z najvýznamnejších zmien, ktorými kampaň počas svojej päťročnej histórie prešla.

  Tento rok má súťaž špecifickú príchuť aj kvôli zvýšenej aktivite banskobystrického magistrátu ohľadom projektovania nových cyklociest. Minulý rok v lete boli predstavené plány na vybudovanie 6 cyklotrás s celkovou dĺžkou viac než 27 kilometrov, ktoré by mali spojiť sídliská s centrom mesta. Účasťou v súťaži tak obyvatelia Banskej Bystrice a okolia dajú najavo, že im táto téma nie je ľahostajná a očakávajú od mesta urýchlenú realizáciu bezpečných koridorov pre cyklistov. Mesto má totiž v porovnaní so zvyšnými krajskými a mnohými okresnými mestami najmenej rozvinutú cyklistickú infraštruktúru. Dĺžka cyklociest v jeho intraviláne nepresahuje 500 metrov, čo je dokonca menej ako majú niektoré malé mestá a dediny.

  V Banskej Bystrici 1.4.2016
  MM, Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica